fitness

Ptáte se jak zhubnout nebo naopak získat svalovou hmotu? Chcete konečně začíst s fitness tréninkem a najít si vhodnou posilovnu ve vašem okolí? Nevíte jaké použít cviky pro jednotlivé svalové skupiny a jaký fitness program zvolit? Potřebujete sestavit jídelníček, vybrat vhodnou dietu, vitamíny, výživové doplňky a nebo se obrátit na výživového specialistu? Potřebujete najít fitness trenéra, parťáka do posilovny?

Pokud jste alespoň jednou odpověděli ano, pak jste na našem webu fitness a posilování správně.

 

Před sportem by mělo proběhnout krátké rozehřátí například v podobě běhu (klidně i na místě) či jízdy na kole nebo rotopedu. Zvýší se tak tepová frekvence, rozproudí se krev, svaly se rozehřejí a připraví na další fyzickou aktivitu. Rozehřátí se provádí za účelem maximalizace nadcházejícího výkonu a také kvůli snížení rizika zranění

Samotný „fitness“ trénink by se dal rozdělit na posilování a aerobní nebo tzv. „kardio“ část. Posilování se provádí např. s činkami nebo na posilovacích strojích nebo jen s váhou vlastního těla a má za důsledek zvýšení množství svalové hmoty a tvarování těla. Aerobní či „kardio“ cvičení může být například běh, jízda na kole nebo rotopedu, aerobní trenažéry ve fitness centru (běhací pás, veslovací trenažér,…), ale i obyčejná chůze. Má to za následek zlepšení kardiovaskulární zdatnosti a spalování tuků a sacharidů.

Cvičení má pozitivní vliv na psychiku i fyzickou zdatnost a kondici člověka. Po pár vteřinách fyzické námahy se zvyšuje srdeční tep, začínají se spalovat sacharidy a tuky, dýcháme zhluboka, takže se svalům dostává více kyslíku. Po hodině stále tělo stále ještě spaluje rychleji, posiluje se imunitní systém. Ještě ten den svaly začnou obnovovat a posilovat, tělo se rychleji zbavuje glukózy z krve, takže se snižuje riziko srdečních chorob i diabetu, po týdnu cvičení se nám už zlepší kondice, máme silnější imunitu, nižší krevní tlak a po několika měsících už máme kromě celkově lepšího zdravotního stavu srdce a plic, zvětšení svalů, sníženého rizika onemocnění některými chorobami také nižší množství tělesného tuku a často i lepší náladu, cítíme se méně ve stresu a obecně psychický stav je lepší.

Po tréninku je dobré se protáhnout. Statické protahování jako první před tréninkem není vhodné, strečink totiž není zahřívací technika. Pokud ho chceme před samotným tréninkem provést, tak rozhodně až po rozehřátí! Před protažením by svaly měly být dobře prohřáté a prokrvené. Rozhodně by nemělo chybět protažení po tréninku. Slovo „strečink“ pochází z anglického „stretch“, což znamená natažení, napínání, rozpínání. Svaly protahujeme hned po cvičení, aby nebyly ztuhlé. Při protahování můžeme zajít až na práh bolesti ale neměli bychom ho překračovat). Intenzitu protahování zvolíme podle toho, zda chceme zvětšit či jen zachovat naši hybnost, pohyblivost. Pravidelně dýcháme (pohyb by měl mít největší rozsah při výdechu)